Kamera vs. Meteostanica

Caute,
kontaktoval som sa s jednou spolocnostou, ktora sa zaobera kamerovymi systemami s moznostou dialkoveho prenosu signalu a datovych informacii.
Mozno su pre niektorych z Vas tieto informacie nie prilis nove, ale je mozne ze minimalne rozprudia debatu vhodnu pre nase zdruzenie. Jej aktualnost sa zvacsuje s bliziacou sa PG sezonou a tiez pripravovanou sutazou, na ktoru chceme pouzit urcite financne prostriedky.

Davnejsie sa uz zamyslame nad otazkou zistovania spravneho smeru a rychlosti vetru nad Zoborom. Objektivnu a aktualnu informaciu by nam mohol zabezpecit system on-line monitorovania poveternostnych podmienok na kopci. Na to je istotne viacero sposobov, od pozorovania vtakov, naklonu stromov, uletenych klobukov, atd. prip. odhadom na zaklade studovania poveternostnych map.

Ja osobne som za sofistikovanejsi sposob, ktory je objektivnejsi a eliminuje chybu pri odhade situacie (som iba laik, takze sorry za pripadne neodborne terminy).

1. Jednym z nich je monitorovanie rukavca pomocou Web kamery, ktora je v spojeni cez Web na volne pristupny server so statickou IP adresou. Tento system umoznuje zachytavanie snimkov v nastavenych intervaloch a ich ukladanie v .jpg formate na server.
Zachytavanie je mozne tiez kratkych videosekvencii, prip. s nadstavbou ($$$) aj on-line zaberov.
Vyhodou tohto systemu je atraktivnejsia zobrazenie aktualnej situacie a moznost odsledovania aktualneho pocasia (narazy vetra, ktore su u druheho systemu spriemerovane) a povrchu (rozmoceny teren, sneh, dazd, atd.)
Pouzitelny pausal Orange ... 20 € / mesiac.

2. Druhym systemom je prenos udajov z meteostanice, ktora snima teplotu, vlhkost, smer vetra a jeho rychlost. Prenos udajov sa deje tiez cez Web, obdobne ako u kamery. Rozdiel je len v tom, ze pri tomto systeme sa meranie robi na mikroprocesorovom zaklade kazdu sekundu a raz za cca 5 min. sa spriemerovane odosiela na server. Tento system mi osobne pripada ako objektivnejsi (spriemerovanie udajov). Jeho vyhodou je tiez moznost sledovania trendov, archiv udajov, atd.
Vyhodou je, ze akumulator vydrzi nabyty ovela viac v prevadzke – cca 2-3 mesiace (u kameroveho systemu len cca 1-1,5 mesiaca).
Pouzitelny pausal O2 ... 3 € / mesiac.

Pripravil som dve rozpisy cenovych kalkulacii toho-ktoreho systemu.
Ceny su v EUR, bez DPH a bez montazi.

1. Kamerovy system
1.1 Instalacna krabica ... 85 €
1.2 Akumulator 40Ah ... 40 €
1.3 Akumulator 40Ah (zalozny) ... 40 €
1.4 Nabyjacka na akumulator ... 20 €
1.5 El. ochranny modul pre akum. napajanie ... 35 €
1.6 Kamera ... 290 €
1.7 Ochranny kryt pre kameru ... 35 €
1.8 Modem so SIM kartou ... 155 €
----------------------------------------------------------------
SPOLU cca 700 €

2. Meteostanica
2.1 Instalacna krabica ... 85 €
2.2 Akumulator 40Ah ... 40 €
2.3 Akumulator 40Ah (zalozny) ... 40 €
2.4 Nabyjacka na akumulator ... 20 €
2.5 El. ochranny modul pre akum. napajanie ... 35 €
2.6 Snímac rychlosti a smeru prudenia vetra ... 165 €
2.7 Snimac teploty a vlhkosti (nadstavba) ... 85 €
2.8 Modem so SIM kartou ... 155 €
----------------------------------------------------------------
SPOLU cca 625 €

Verim, ze Vas tento clanok dostatocne motivoval. Ak mate niekto iny uz vypracovane ine navrhy, ci uz technicke alebo cenove, dajte prosim vediet.

Peter

Pozri si stránku http://www.pocasidoma.cz/, tento systém je inštalovaný na modelárskom letisku v Rozhanovciach, na súkromnom letisku pre ULL Mirkovce a na budove LF TU v Košiciach. Náklady na prevádzku sú minimálne a informácie dostatočné. Ostatné náklady spojené s kúpou systému a jeho riešením nájdeš na horeuvedenej stránke. Inštalácia je jednoduchá a zvládne ju priemerný človek ktorý vie nastaviť domácu sieť.

Veľa úspechov

Pozri si stránku http://www.pocasidoma.cz/, tento systém je inštalovaný na modelárskom letisku v Rozhanovciach, na súkromnom letisku pre ULL Mirkovce a na budove LF TU v Košiciach. Náklady na prevádzku sú minimálne a informácie dostatočné. Ostatné náklady spojené s kúpou systému a jeho riešením nájdeš na horeuvedenej stránke. Inštalácia je jednoduchá a zvládne ju priemerný človek ktorý vie nastaviť domácu sieť.

Veľa úspechov

dík

Na Zobori je vseobecne problem s umiestnim cohokolvek kamkolvek. Najlacnejsi najom na tam vychadza na 100E za antenu/zariadenie mesacne. Internet vobec nie je problem. Konci tam niekolko optik a more bezdrotovych anten. Avsak ako Vetron pisal uz sa to vari :)

Tá meteo je tá Talianska? Ja by som sa tiež zložil.

hmmm....
zlozil sa, niektori ani clenske nezaplatili :-(

nešpekuluj kameru vybavujem ale nie je to jednoduché aj firmu mám čo mám to da ale niečo za to treba a to treba vybavujem na meste takže dajte mi ešte cca mesiac a uvidíme čo bude :-)))
a pripravil som rozpis

Z A D A R M O :-)))) čiže 0,00 € pardon môj čas a nervy :-)))

a meteo stanica by sa hodila len kde na nu vziať ja som ochotný dať zvlášť 50 € keď dajú aj ostatný !

ked bude kamera, tak to bude fajn, bude aj zaznam ak by nam rukav opat niekto udr..l.

rukáv nám odpadol neukradol ho nikto a vybavujem 3 stĺpy staré telefónne ale nejde to všetko rýchlo :-))))2 na pristávačky a jeden hore

... odpadol a zo skrýše zmyzol, nie ?

jasne

Na to by som sa nespoliehal. V noci sa deju rozne veci. A kamera asi nebude infra ...