Info LAA

Vážení členovia,

na českú LAA prišiel nižšie uvedený list, ktorého obsah sa týka aj našich členov, preto ho uverejňujeme aj na našej stránke. Tu je jeho preklad:

Vážení,

bol som kontaktovaný leteckou záchrannou službou Trento.

Situácia je veľmi vážna. Veľký počet pilotov (stovky) pochádzajúcich zo všetkých kútov Európy prichádza lietať do Dolomitov (konkrétne do Val di Fassa - Canazei, Molveno - Dolomity Brenta) a takmer každý deň sa stane nejaká nehoda, či už pilotom, lezcom, horským cyklistom a pod.

V prípade, že na mieste zasahuje vrtuľník, tak piloti paraglidingu neuvoľnia miesto zásahu a záchrana sa tak stáva veľmi nebezpečná, ak nie až nemožná. Piloti sú zvedaví alebo jednoducho nedisciplinovaní (myslia iba na svoj let a nechcú uvoľniť vzdušný priestor).

Táto situácia je veľmi nebezpečná pre pilotov, pre osoby na palube vrtuľníka aj pre samotnú zranenú osobu, ktorá potrebuje okamžitú lekársku pomoc.

Žiadam Vás preto, upozornite všetkých pilotov, že v prípade nehody musia uvoľniť miesto pre vrtuľník, najlepšie okamžite pristáť a tak umožniť záchranným zložkám letieť a bezpečne zasiahnuť.

Potrebujem Vašu pomoc a spoluprácu, pretože možnosti sú v podstate dve:

- zakázať paragliding a závesné lietanie v Dolomitoch

- nájsť cestu, aby všetci lietali bezpečne

Veľmi pekne ďakujem

Luca Basso

FIVL