Žibrica ( vrchol 617 m.n.m štartovačka 550 m.n.m )

Smer vetra: 
Z,SZ max 320
Prevýšenie: 
330 m
Náročnosť: 
pokročilý

Info:

Náročný, ale prekrásny terén v peknej prírode. Výborná svahovanica. Štartovať (resp. nachádzať sa mimo chodníkov za účelom štartu) je oficiálne dovolené len s povolením od príslušných úradov (pri dodržiavaný poriadku a vecí, ktoré sú napísané nižšie nikto Vás nebude odtiaľ vyháňať). Nejazdiť do sedla Žibrica autom a v sedle na lúkach pristávať len núdzovo. Taktiež výšlap na štart treba po značkovaných chodníkoch a tiež nejazdiť autom po poliach až pod les. Samozrejme treba dodržiavať správanie vhodné v prírodnej rezervácií( 5 stupeň ochrany ). Máme dobre vzťahy s ochranármi tak prečo si ich kaziť. Prosím Vás rešpektujte to.

Ako tam lietať:

Treba len lietať :-)) a lietať.
Ak fúka dostatočne (t.j. nie je to na zlet), tak sa po štarte držať v pravo a s dostatočnou rezervou „lízať stromy“. Na hrane pri kraji kopca to zvykne pridvihnúť.

Načo si dať pozor:

Na tomto kopci Vám hrozí akurát zafúknutie pri silnom vetre( na opačnej strane je lom nie je tam veľmi kde pristávať)a ešte po štarte keď je vietor zboku (300 a viac) zvykne posadiť do stromov na ľavo, ale inač je to super kopec na svahovanie aj termiku.

Pristávačky:

Veľké rozľahlé lúky pod kopcom. Zvykne tam byt vždy niečo nasadené tak radšej pristávať bližšie k lesu aby sa zbytočne neničila úroda(mame tichý súhlas od PD Podhorany). Taktiež pri SZ vetre pozor na možný rotor tvoriaci sa od hrebeňa na pravej strane.

Ako sa tam dostať:

Najlepšie ísť z Nitry smerom na Topoľčany a v Obci Drážovce za žel. nadjazdom odbočiť doprava smerom na Lefantovce, Podhorany(všade sú tabule) v obci Podhorany treba ísť nakoniec dediny a na konci napravo je železničný viadukt. Prejdete popod a cesta Vás vyvedie na lúky (pristávačky). Tam treba nechať auto a už len hore buď po značke alebo priamo (cca 35 min). Druhá cesta je z obce Žirany. Pustíte sa z NR smerom na Ban. Bystricu a za kopcom za predajňou IVECO je odbočka na Žirany (doľava). Treba prejsť celú obec až k lomu (radšej sa opýtať, ináč lom je viditeľný od cesty), tam nechať auto a odtiaľ hore (prejsť na opačnú stranu kopca) je tam tiež značka. Ak pôjdete asfaltkou k lomu, pozor jazdia tam veľké stroje a autom neodporúčame jazdiť až hore – je to súkromný pozemok a môže sa stať že dole zatvoria rampu.

zibrica.jpg
Foto: 

ahojte
chcem sa podarit ohladne lietania zo Zibrice. Citam ze pisete ze je dobre mat povolenie od prislusnych uradov. o ake konkretne povolenie a od akého uradu sa jedna?
vdaka

j.

nie som pravnik ale asi takto nejako:
krajsky urad zivotneho prostredia Nitra je spravny organ, kam sa podava ziadost o udelenie vynimky zo zakazanych cinnosti (pohyb v prirodnej rezervacii mimo znacenych chodnikov(4 stupen ochrany)) podla zak. c.543/2002 Z.z. o ochrane prirody a krajiny, par.15, ods.2, pism.a v zneni par. 14, ods.1, pism.c. a zaroven treba ziadat o vydanie suhlasu v zmysle par.14, ods.2, pism.d, zakona na let lietajucim sportovym zariadenim do 300 m nad najvyssou prekazkou v okruhu 600m od prirodnej rezervacie....
treba si pozriet zakon 543/2002 Z.z. o ochrane prirody a krajiny v zneni neskorsich predpisov a riadit sa zakonmi 71/67Zb. o spravnom konani v zneni zakona 215/2002 Z.z. a zakona 527/2003 z.z. (tj spravny poriadok)....
snad som dobre dal, ale poradia aj skveli ludia na uvedenom krajskom urade zivotneho prostredia....
druha vec je ze za klub sa to riesilo a pokial sa tam nerobi zle tak nie je problem....

tak je.dostal som info, že je nejaké povolenie na klub či niektorých členov.Doteraz som o tom nič nevedel a aj tak sa mi tam lietalo vždy celkom dobre. Zrejme ak sa budeš správať normálne nikto Ti nič nepovie. Nepristávaj v sedle vľavo od štartu. Sú tam vraj nejaké chránené rastliny a od západných vetrov sú tam vždy aj rotory...tiež ma tam raz kydlo o zem...chodím od Štitár či ako sa tom tam volá a zo sedla to je jednoduchšie ak sa nepodarí nastúpať a sadnúť za dedinou...

ano presne :)

Viem presne kto tu krezbu cmaral este pred 11-12 rokmi :) stym typkom som zacinal liezt po skalach a kto lezie tak vie ze zibrica je na lezenie najlepsia v okoli nitry. :)

myslis alana hillera?

kmeto

Túto kresbu som našiel na internete a dobre som sa pobavil ale je výstižná :-)))